Edukacja to najcenniejsza inwestycja w naszym Mieście. Właśnie dlatego w kilkudziesięciu szkołach i przedszkolach na terenie całej Gdyni dzieje się sporo – remonty, zakupy, bezpieczeństwo i działania projektowe realizowane ze środków zewnętrznych.
W Gdyni trwa przygotowanie do remontów lub realizacja prac w aż 55 placówkach oświatowych – szkołach, przedszkolach i ośrodkach specjalnych prowadzonych przez miasto. To ponad połowa spośród 97 gdyńskich placówek publicznych prowadzonych przez JST – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni – Z kolei Wydział Edukacji pozyskuje środki z Funduszy Europejskich, KPO, programów rządowych na działania wspierające gdyńskie placówki oświatowe. To ponad 16 milionów złotych inwestycji w rozwój uczennic i uczniów oraz kadry.
Remonty placówek
Gdyńska edukacja kojarzy się się nie tylko z wysokim poziomem nauczania i utalentowanymi uczniami, ale również z dobrą infrastrukturą, z której korzystają szkoły i przedszkola. Aby było jeszcze lepiej zaplanowano remonty (od wymiany drzwi i instalacji, przez modernizację siłowni i sal lekcyjnych, aż po remonty dachów i posadzek), zakup nowego sprzętu, w tym pieców, bemarów, obieraków, krzeseł i drabinek. Będzie również realizacja decyzji p.poż. czyli przygotowanie dokumentacji, ekspertyzy i wykonania zaleceń. Zaplanowano również usuwanie awarii, m.in. wodociągów, dachów, dźwigu, oraz działania dodatkowe np. audyt energetyczny. Łączny koszt tych prac wyniesie 2 563 946,40 zł. Wszystkie procesy koordynuje Wydział Budynków we współpracy z placówkami oświatowymi oraz innymi jednostkami i komórkami UM.
Obecnie w kilkunastu placówkach trwają prace związane z dostosowaniem oddziałów przedszkolnych do aktualnych przepisów przeciwpożarowych. Zaplanowano też remonty w gdyńskich szkołach specjalnych – od odświeżenia wnętrz po nowe rozwiązania przestrzenne, w tym dostawienie modułów (szczegóły podamy w najbliższych tygodniach).
W kolejnych placówkach planujemy również termomodernizację, by szkoły i przedszkola były jeszcze bardziej nowoczesne i energooszczędne – podkreśla Oktawia Gorzeńska.
Działania projektowe – co nowego słychać?
Z kolei Wydział Edukacji pozyskuje środki z Funduszy Europejskich, Krajowego Planu Odbudowy oraz programów rządowych na działania wspierające gdyńskie placówki oświatowe. Co aktualnie dzieje się w tej przestrzeni?:
1) Zdolni z Pomorza – Zdolni z Gdyni: nowa edycja programu wspierającego uzdolnioną młodzież – przygotowania w toku, realizacja potrwa do 2028 roku;
2) Rozwój szkolnictwa zawodowego – etap II: rozpoczęcie kursów prawa jazdy kat. B w ZSET i CKZiU nr 1 i przygotowania do gali „Wspieramy Zawody”, która już 9 maja w PPNT Gdynia;
3) Kompetencje kluczowe na piątkę z plusem – wystartowały zajęcia z doradztwa zawodowego, trwa rekrutacja nauczycieli, planowane zakupy pomocy dydaktycznych;
4) Rozwój szkolnictwa zawodowego – zakup wyposażenie do pracowni zawodowych – etap II: trwają konsultacje ze szkołami i branżą, na czerwiec zaplanowano ogłoszenie przetargu; przygotowania do gali „Wspieramy Zawody”, która już 9 maja w PPNT Gdynia;
5) Zakup autobusu dla uczniów z niepełnosprawnościami (w ramach środków z PFRON): trwają ostatnie prace przed ogłoszeniem przetargu.
6) KPO Orange „Szkoła Jutr@”: 251 nauczycielek i nauczycieli z 11 szkół podstawowych ukończyło szkolenia cyfrowe – wspieramy rozwój kompetencji cyfrowych kadry. Do ich szkół zakupiony został sprzęt na kwotę 248 000 zł.
Z kolei w gdyńskich szkołach i przedszkolach trwa również realizacja programów rządowych:
1) Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0: 16 placówek (w tym 11 przedszkoli) otrzymało dofinansowanie. Trwa podpisywanie umów – realizacja programu do końca 2025 r;
2) Aktywna Szkoła – Aktywny AS: 6 szkół uczestniczy w tegorocznej edycji programu sportowego – zajęcia trwają do listopada.
3) Posiłek w szkole i w domu: 4 szkoły złożyły wnioski – czekamy na wyniki.
4) AI w matematyce: pilotaż z Ministerstwem Edukacji i PW – nauczyciele klas IV testują cyfrowe zeszyty.
5) Program „Za życiem”: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 przygotowuje działania dla najmłodszych dzieci i ich rodzin.
6) Doradcy metodyczni: podpisaliśmy umowy z wojewodą na kontynuację prac – wsparcia metodyków.
7) Edukacja z wojskiem: 13 szkół zgłoszonych do programu Ministerstwa Edukacji i MON – zajęcia ruszają w maju.
Dziękuję zespołowi Wydziału Edukacji oraz dyrektorom i dyrektorkom, a także nauczycielkom i nauczycielom szkół i przedszkoli – za merytoryczne przygotowanie i wdrażanie działań projektowych we współpracy – dodaje Oktawia Gorzeńska.
Photo by: www.pixabye.com