Gdynia z kolejnym wsparciem na rozwój czytelnictwa
17 kwiecieńGdynia z kolejnym wsparciem na rozwój czytelnictwa
Gdynia po raz kolejny aktywnie uczestniczy w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0”, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Ogromnie cieszę się naszym sukcesem. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez media cyfrowe czytanie pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych gdynianek i gdynian – wzbogaca słownictwo, kreuje wyobraźnię, umiejętności analityczne i poznawcze, uczy empatii. Jestem przekonana, że dzięki pozyskanym środkom finansowym stworzymy jeszcze lepszą i pełną inspiracji „kulturotekę” w naszych placówkach i bibliotekach – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni – Na początku kwietnia do Kuratorium Oświaty zostało przesłane oświadczenie o przyjęciu dotacji. Obecnie oczekujemy na podpisanie umowy z Wojewodą Pomorskim, po którym nastąpi przekazanie środków finansowych do placówek.
W listopadzie 2024 roku w ramach ww. programu Gmina Miasta Gdyni złożyła 30 wniosków o dofinansowanie na rok 2025. Wyniki naboru ogłoszono na początku roku – pozytywną decyzję otrzymało 16 placówek z Gdyni. Wśród wyróżnionych znalazło się: 11 przedszkoli oraz 5 szkół podstawowych, w tym 1 specjalna:
1) Przedszkole nr 5
2) Przedszkole nr 13
3) Przedszkole nr 23
4) Przedszkole nr 26 „Bajkowa Kraina”
5) Przedszkole nr 29
6) Przedszkole nr 35 „Pod Żaglami”
7) Przedszkole nr 43 „Jantarek”
8) Przedszkole nr 48 „Morska Przygoda”
9) Przedszkole nr 49 „Bajkowy Ogród”
10) Przedszkole nr 55
11) Przedszkole nr 56
12) Szkoła Podstawowa nr 44 im. Obrońców Wybrzeża
13) Szkoła Podstawowa nr 46 im. Franciszka Sokoła
14) Szkoła Podstawowa nr 47 im. Franciszki Cegielskiej
15) Szkoła Podstawowa nr 48 im. Prof. Kazimierza Demela
16) Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24 im. Marii Grzegorzewskiej.
Program, realizowany w latach 2021–2025, ma budżet blisko 1,1 miliarda złotych, z czego 635 milionów złotych pochodzi z budżetu państwa. Środki są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce, w tym zakup nowości wydawniczych, inwestycje w infrastrukturę bibliotek oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Łączna kwota otrzymanej dotacji wyniesie 83.800 zł, dla przedszkoli: 31.800zł, a dla szkół podstawowych: 52.000 zł. Warunkiem otrzymania wsparcia jest zapewnienie wkładu własnego przez Gminę Gdynia w wysokości co najmniej 20% kwoty kosztów realizacji zadania objętego wsparciem finansowym.