Uczniowie X LO piszą listy Amnesty International - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Uczniowie X LO piszą listy Amnesty International

11
grudzień
Uczniowie X LO piszą listy Amnesty International

Kolejna odsłona Gdyńskiego Tygodnia Praw Człowieka! Uczennice i Uczniowie gdyńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w tych dniach  biorą udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International.  Byliśmy z wizytą w X Liceum Ogólnokształcącym – podpatrywaliśmy z jakim zaangażowaniem nasza młodzież pisze w obronie Marii Kalesnikawej, aktywistki politycznej z Białorusi, oraz Manahel al-Otaibi, obrończyni praw kobiet w Arabii Saudyjskiej.

Maraton pisania listów Amnesty International to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Bardzo cieszę się, że uczennice i uczniowie chcą wspierać i bronić te osoby, których prawa są łamane – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni – Głęboko wierzę, że ich trud nie pójdzie na marne, a listy, które będziemy wysyłać do ambasad krajów w Polsce, wpłyną realnie na dalsze losy naszych bohaterów i bohaterek. Będą wsparciem dla nich samych i ich rodzin. Drogie uczennice, uczniowie, nauczycielki i nauczyciele …. dziękuję!

Co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane. Listy pisane są do decydentów, którzy realnie mogą zmienić ich los. W tym roku, jeszcze do 13 grudnia, można pisać apele o sprawiedliwość wobec Osób z wielu państw świata, m.in. Białorusi, Kanady, Argentyny, Chile, Angoli i wielu innych. 

 

Wybraliśmy się z wizytą do „Dziesiątki”, by zobaczyć jak wygląda pisanie listów w obronie Praw Człowieka. Uczniowie klas drugich pod opieką nauczycielek Justyny Polniak i Marzeny Bławat mocno włączyli się w akcję Amnesty International i piszą listy w obronie Marii Kalesnikawej (aktywistki politycznej, która rzuciła wyzwanie represyjnemu rządowi Białorusi. Została uprowadzona we wrześniu 2020 r. i na podstawie fałszywych zarzutów skazana na 11 lat więzienia) oraz Manahel al-Otaibi (obrończyni praw kobiet w Arabii Saudyjskiej. Odsiaduje wyrok 11 lat niezwykle surowego wiezienia za wspieranie praw kobiet i wyrażanie swoich poglądów w mediach społecznościowych). Listy zostaną przekazane do Wydziału Edukacji, który z kolei wyśle je do Ambasad tych krajów w Polsce, z których wywodzą się nasi Bohaterowie i Bohaterki.

 

Takie inicjatywy to ważny krok w budowaniu świadomości i solidarności z osobami na całym świecie, które potrzebują naszego wsparcia. Dziękujemy Wszystkim, którzy stają w obronie Praw Człowieka i czekamy na fotorelacje z innych szkół.  Razem mamy realny wpływ!

 

 

Na zdjęciach: uczennice i uczniowie X LO podczas Maratonu Pisania Listów Amnesty International // fot. Katarzyna Balcerzak.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek