Gdyński Tydzień Praw Człowieka już w grudniu - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyński Tydzień Praw Człowieka już w grudniu

22
listopad
Gdyński Tydzień Praw Człowieka już w grudniu

Rozpoczynamy przygotowania do Gdyńskiego Tygodnia Praw Człowieka, którego obchody odbędą się w naszym mieście w dn. 9-13 grudnia. Już teraz zapowiadamy już, że wiele dobrego w gdyńskich placówkach oświatowych wydarzy się w tym temacie.

 

Już niebawem, bo 10 grudnia, będziemy obchodzić kolejną rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Z tej okazji w imieniu Pani Oktawii Gorzeńskiej, Wiceprezydent Gdyni, oraz Pani Naczelnik Iwony Tanewskiej, Naczelnik Wydziału Edukacji, gorąco zachęcam do udziału Uczennic i Uczniów szkoły w Gdyńskim Tygodniu Praw Człowieka. Jestem przekonana, że będzie to wyjątkowy Czas wspólnego świętowania, niekończących się dobrych dyskusji m.in. o tym, że mamy swoje prawa, jesteśmy wolni i w nich równi.

 

Szanowni Państwo,
każdego z nas dotyczą prawa człowieka, a najmłodsi potrzebują dodatkowego wsparcia i specjalnej ochrony, które zapewnia Konwencja Praw Dziecka. Natomiast prawa ucznia to nic innego jak właśnie prawa człowieka zakorzenione w rzeczywistości szkolnej. Wszystkie są jednakowo ważne, powiązane ze sobą i niezbywalne, o czym chcemy wspólnie przypominać. Stąd, zachęcam Państwa do włączenia się w organizację Gdyńskiego Tygodnia Praw Człowieka według poniższych propozycji. Całość tego Wydarzenia koordynuje Małgorzata Chudzińska, Rzeczniczka praw ucznia:

 

PRZEDSZKOLA I KLASY I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

Zachęcamy wszystkich naszych przedszkolaków oraz uczennice i uczniów klas I-III do przygotowania prac plastycznych, które zaprezentujemy podczas wystawy „Prawa Człowieka okiem Przedszkolaków” na korytarzu I piętra Urzędu Miasta Gdyni w dniach 9-13 grudnia br. Niech to będzie artystyczna próba opowiedzenia o Prawach Człowieka „słowami” najmłodszego pokolenia.

 

Kwestie organizacyjne: Przedszkola, które chcą wziąć udział w wystawie, prosimy o zgłoszenie tego faktu emailem do Pani Rzeczniczki praw ucznia (rzecznikprawucznia@gdynia.pl) do 26 listopada br.  W załączniku przesyłamy również wzory zgody dla rodziców na udział dziecka w tym przedsięwzięciu. Prace plastyczne powinny być wykonane indywidualnie lub grupowo dowolną techniką na kartce A3 bloku technicznego. Gotowe prace plastyczne (do 10 prac z każdej placówki) prosimy przynosić do Wydziału Edukacji do wtorku 3 grudnia br. do godz. 14.00.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE (KLASY IV-VIII) I PONADPODSTAWOWE:

Uczennice i uczniów ww. szkół zapraszamy z kolei do udziału w kilku ciekawych przedsięwzięciach:

 

1) Maraton Pisania Listów w ramach Amnesty International podczas lekcji j. polskiego, historii lub WOS:

To międzynarodowe wydarzenie, które polega na tym, że miliony ludzi na całym świecie pisze odręcznie i wysyła listy w obronie wybranych osób, wobec których Prawa Człowieka są łamane. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej liczby apeli o ich uwolnienie. Wszelkie niezbędne informacje na temat włączenia się w tę akcję (rejestracja szkoły i zakładanie konta w systemie Amnesty International, możliwość zdobycia materiałów elektronicznych lub drukowanych pomocnych w pisaniu listów, wzory listów, informacje jak raportować akcję w szkole) znajdziecie Państwo w Podręczniku Amnesty International pod adresem https://tiny.pl/dpth9954. To bardzo ważne, by najpierw zapoznać się z nim. Każdego roku listy dotyczą wystąpień w obronie innych Osób. Ich sylwetki w tegorocznej edycji Maratonu znajdziecie Państwo w Podręczniku. Prosimy, by chętne szkoły wspólnie z uczennicami i uczniami, np. w ramach Samorządu Uczniowskiego, wybrały Osobę, w obronie której uczniowie na kartce A4 napiszą odręczny list w j. polskim. Pisanie listów na lekcji j. polskiego, historii lub WOS powinno zadziać się między 9 a 13 grudnia br.

 

Kwestie organizacyjne: Szkoły, które chcą wziąć udział w Maratonie, prosimy o zgłoszenie tego faktu emailem do Pani Rzeczniczki praw ucznia (rzecznikprawucznia@gdynia.pl) do 2 grudnia br. W załączniku przesyłamy zgodę dla rodziców uczennic i uczniów. Listy w obronie jednej Osoby prześladowanej winny być podpisane własnym imieniem i nazwiskiem ucznia. Prosimy listy zebrać w jedną zbiorczą kopertę, zaadresować do wybranej ambasady państwa, z którego ta Osoba pochodzi (adres docelowy to ambasada tego państwa w Polsce). Z kolei nadawcą jest szkoła (prosimy na kopercie podać adres placówki). Szkoły nie ponoszą kosztów zakupu znaczków ani wysyłki listów – listy należy przynieść zbiorczo z danej szkoły do Wydziału Edukacji w terminie do 18 grudnia br. do godz. 14.00. Listy wyślemy z Urzędu Miasta Gdyni. Prosimy pamiętać o raportowaniu akcji w systemie Amnesty International po 13 grudnia br. (przebieg akcji, liczba napisanych listów itp.) zgodnie z zapisami w Podręczniku.

 

2) Spotkania z Młodzieżą Europejskiego Klubu „Dwójki” z II Liceum Ogólnokształcącego zaangażowaną w projekty międzynarodowe w obszarze praw człowieka.

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Samorządów Uczniowskich (dwie osoby wraz z nauczycielem opiekunem) na spotkanie, w czasie którego licealiści z Klubu Europejskiego opowiedzą o Prawach Człowieka, projektach realizowanych przy współpracy Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Powiedzą rówieśnikom, jak rozumieć Prawa Człowieka i mądrze je egzekwować, gdzie szukać pomocy.

Spotkania odbędą się w dwóch turach, we wtorek 10 grudnia w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni dla przedstawicieli SU:

  • szkół podstawowych o godz. 9.00,

  • szkół ponadpodstawowych  o godz. 11.30.

Kwestie organizacyjne: Prosimy o zgłoszenie obecności uczennic i uczniów wraz z opiekunami do 6 grudnia br. wysyłając emaila do Pani Rzeczniczki praw ucznia na adres rzecznikprawucznia@gdynia.pl

3) Organizowanie debat szkolnych, lekcji we współpracy z Samorządem Szkolnym i innych wybranych projektów promujących Prawa Człowieka w społeczności Państwa placówki:

Dla wielu uczennic i uczniów naszych szkół ogromnie ważna jest sprawczość i siła głosu młodych. Zatem prosimy Państwa, by dać Im przestrzeń do angażowania się w przedsięwzięcia promujące Prawa Człowieka. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie debaty szkolnej z uczniami lub innych projektów, które Samorząd Uczniowski z pewnością przy Państwa pomocy zorganizuje. Może uczniowie zechcą poprowadzić lekcje na temat Praw Człowieka? Inwencji twórczej naszym młodym zdecydowanie nie brakuje 😊. Prosimy o nadsyłanie do Rzeczniczki praw ucznia informacji na temat przedsięwzięć, które będziecie Państwo  realizować w ramach Gdyńskiego Tygodnia Praw Człowieka – będziemy je opisywać, publikować informacje na naszym Facebook’u i stronie internetowej Gdyni Edukacyjnej (www.edukacja.gdynia.pl).

 

Szanowni Państwo, Gdyński Tydzień Praw Człowieka zamykają obchody miejskie z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w piątek 13 grudnia. Serdecznie dziękujemy za włączenie się w obchody tego niezwykłego Święta. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Panią Rzecznik (rzecznikprawucznia@gdynia.pl, tel. 58 527-35-15). W załączeniu przesyłam przygotowane wzory zgód dla rodziców do udziału w wystawie prac plastycznych i maratonie pisania listów.

Z serdecznymi pozdrowieniami

MAŁGORZATA CHUDZIŃSKA
Miejski Rzecznik Praw Ucznia

Wydział Edukacji
tel. +48 58 527 35 15
m.chudzinska@gdynia.pl

 

 

Na zdjęciu znajduje się program Gdyńskiego Tygodnia Praw Człowieka z logotypem przedstawiającym kolorowe ręce.

 

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek