W ramach cyklu „Lekcja z Bohaterem” 13 listopada uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdyni (ul. Gen. J. Hallera 9) odwiedzili Sybiracy, którzy przybliżyli im okres okupacji i zsyłek. Opowiedzieli oni o swoich doświadczeniach z Syberii oraz z okresu powojennego, kiedy rozpoczynali nowe życie po powrocie do Polski.
Zebranych gości powitała Małgorzata Onash-Ptaszyńska, dyrektorka ZSO nr 6 w Gdyni. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Związku Sybiraków: Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego oraz Oddziału Gdańskiego ZS, a także Waldemar Świto, prezes Gdyńskiego Koła ZS. Obecni byli również inicjatorzy cyklu: Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni oraz Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Ja nie pamiętam, jak byłem wywożony do Związku Sowieckiego, bo miałem wówczas 7 miesięcy. To, że wróciłem i że żyję do dzisiejszego dnia, zawdzięczam mojej mamie, która w jakiś sposób przez 4 tygodnie przewoziła małe dziecko. Syberia z jednej strony to piękny kraj, ale tam, gdzie nas rzucono, to nieludzka ziemia – mówił Kordian Borejko.
Wydarzenie miało formę sesji pytań i odpowiedzi. Pierwsze z nich zadali Krzysztof Jankowski i Wojciech Jankowski, a kolejne uczniowie ZSO nr 6 uczestniczący w spotkaniu. Pytali m.in. o najtrudniejsze momenty z okresu zesłania, ale też radosne, które zapadły Sybirakom w pamięć. Chcieli również wiedzieć, w jaki sposób przetrwali głód, zimno i trudne warunki.
Po zimie, gdy były roztopy, a tam śniegi i mrozy były bardzo duże, mama wychodziła z najstarszą siostrą czegoś szukać. Okazało się, że szły na pola ziemniaków. Kołchoźnicy nie zbierali wszystkich ziemniaków, dlatego coś zostawało w ziemi. One były zamrożone. Wy takich nie próbowaliście i nie próbujcie, ale dla mnie wtedy one były słodkie – opowiadał Waldemar Świto.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o przeszłości oraz trudach, z jakimi musieli się mierzyć zesłańcy wywiezieni przymusowo w głąb ZSRR. Lekcja pozwoliła im lepiej zrozumieć wydarzenia, które dotychczas znali tylko ze szkolnych podręczników. Usłyszeli także prywatne historie z życia gości spotkania. Opowiedzieli oni m.in. o tym, za co można było trafić na Syberię, w jakich warunkach żyli i pracowali zesłańcy oraz jakie były ich dalsze losy. Wydarzenie uświetniły występy szkolnego chóru, który wykonał dla zaproszonych gości polskie pieśni patriotyczne.
Jak oni żyli i przeżywali te wszystkie wydarzenia. Jak człowiek może przetrwać w takich warunkach, które nie były dość sprzyjające, a jednak dalej się przy tym uśmiechać i być zadowolonym z życia – mówiły Dilara, Jaśmina i Pola, uczennice ZSO nr 6, zapytane o to, co najbardziej zaciekawiło je w opowieściach Sybiraków.
Obecnie w ramach cyklu „Lekcja z Bohaterem” zaplanowane są kolejne 2 spotkania: 21 listopada w Szkole Podstawowej nr 26 (ul. Tatrzańska 10) poświęcone Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej oraz 26 listopada w Szkole Podstawowej im Romualda Traugutta w Wojanowie, dotyczące Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.