Spotkanie Wiceprezydentki Gdyni, Oktawii Gorzeńskiej z grupą metodyków GODN w Muzeum Miasta Gdyni.
Ostatnie miesiące i tygodnie przyniosły znaczące zmiany w gdyńskiej edukacji. Koniec wakacji to czas nie tylko przygotowań do nowego roku szkolnego, ale także kluczowych działań na poziomie strategicznym.
Jedną z najważniejszych zmian było objęcie stanowiska Naczelniczki Wydziału Edukacji przez Panią Iwonę Tanewską.
Kolejną istotną inicjatywą jest początek prac nad nową polityką oświatową, która będzie budowana w modelu partycypacyjnym – przy udziale nauczycielek i nauczycieli, kadry zarządzającej, uczennic i uczniów, rodziców, przedstawicielek i przedstawicieli uczelni, biznesu, organizacji pozarządowych. Proces ten wspiera Profesor Michał Federowicz z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, który swoim doświadczeniem pomoże kształtować przyszłość edukacji w naszym mieście.
Kierunki rozwoju – nowoczesna, wspierana i otwarta na dialog edukacja
Gdynia stawia na rozwój nowoczesnej edukacji. W najbliższych latach kluczowe będą trzy główne kierunki:
- – wysoka jakość edukacji definiowana przez skuteczność w uczeniu, równość w dostępie do zasobów, możliwości i wsparcia edukacyjnego, dobrostan;
- – wspólna długofalowa wizja edukacji w Gdyni stworzona w procesie partycypacyjnym;
- – wsparcie kadry poprzez tworzenie warunków do rozwijania kompetencji oraz wzmacnianie liderstwa edukacyjnego.
Wśród innych ważnych tematów pojawią się między innymi: edukacja specjalna i włączająca, a także obywatelska, globalna, sportowa.
Ważne codzienne procesy
Istotnym priorytetem jest wypracowanie dobrej komunikacji, a także zasad dotyczących wspólnej pracy – Wydziału Edukacji, Wydziału Budynków i CUPSZ z placówkami – tak, by zapewnić działanie systemu, który wspiera.
Kluczowymi informacjami i decyzjami będziemy na bieżąco dzielić się ze środowiskiem, by uniknąć szumów informacyjnych.
Co na początek?
Pierwszymi działaniami, które już zostały zrealizowane, były spotkania robocze Wiceprezydentki Gdyni Oktawii Gorzeńskiej i Naczelniczki Iwony Tanewskiej z kadrą zarządzającą szkołami, związkami zawodowymi, zespołem GODN, podczas których omówiono kluczowe wyzwania oraz zaplanowano działania wspierające rozwój oświaty. W najbliższych miesiącach odbędą się kolejne – w tym z przewodniczącymi zespołów przedmiotowych i przedstawicielami rad rodziców.
Przeprowadzone zostały konkursy na dyrektorów 13 placówek oświatowych. Wprowadzone zostały zmiany w rozliczaniu projektów Erasmusa + w wyniku spotkania warsztatowego wiceprezydentki z koordynatorami projektów. Ważnym elementem wprowadzonych zmian jest także uruchomienie cotygodniowego dyżuru Rzeczniczki Praw Ucznia, która regularnie wspiera uczennice i uczniów w kwestiach prawnych i edukacyjnych, pomagając w rozwiązywaniu problemów na poziomie szkolnym.
Odbyły się pierwsze spotkania w ramach prac nad polityka edukacyjną Gdyni.
W nadchodzących miesiącach planowane są kolejne warsztaty oraz spotkania typu Open Space.
W razie pytań, zachęcamy do kontaktu: wydz.edukacji@gdynia.pl
Oktawia Gorzeńska, Wiceprezydentka Gdyni