Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do gdyńskich szkół średnich. Nie było zaskoczenia w kwestii czołówki rankingu. Najtrudniej dostać do III, VI i II Liceum Ogólnokształcącego. Najwyższe progi punktowe w szkołach technicznych były na specjalnościach: programista, informatyk, transport i logistyka. Po pierwszym etapie wiemy już, w których placówkach są jeszcze wolne miejsca. Startuje rekrutacja uzupełniająca.
Do piątku, 19 lipca do godz. 15.00 uczniowie, którzy znaleźli się na listach zakwalifikowanych do danej szkoły, mieli czas na potwierdzenie woli, że chcą kontynuować swoją naukę właśnie w tym miejscu. Robili to w postaci przedłożenia oryginałów świadectwa ukończenia szkoły, zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz pozostałych dokumentów wymaganych przez szkoły. Jeśli tego nie zrobili w danej placówce – ich miejsce się zwalnia dla pozostałych zainteresowanych.
W tym roku, podobnie do lat poprzednich, to licea ogólnokształcące cieszyły się największym zainteresowaniem. Najwięcej chętnych było do: II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, VI Liceum Ogólnokształcące, IX Liceum Ogólnokształcącego, X Liceum Ogólnokształcącego oraz XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi. Wśród techników największym powodzeniem w tym roku cieszyło się Technikum Gastronomiczne oraz Technikum Hotelarskie (ZSHG), Technikum Transportowe (ZSET) oraz zawody technik grafiki i poligrafii cyfrowej w Technikum Ekonomicznym z Oddziałami Dwujęzycznymi (ZSAE), technik informatyk w Technikum Elektronicznym nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi (ZSChiE). W szkołach branżowych największym zainteresowaniem cieszyły się zawody: mechanik pojazdów samochodowych oraz kierowca mechanik w Branżowej Szkole I stopnia nr 1 (CKZiU 1).
Czołówka od lat niezmienna
Tutaj nie było zaskoczenia. Najwyższe progi punktowe były w:
- III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi
- VI Liceum Ogólnokształcącym
- II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi
- XVII Liceum Ogólnokształcącym
- X Liceum Ogólnokształcącym
W przypadku techników najwyższe progi punktowe były w zawodach:
- technik programista oraz technik informatyk w Technikum Elektronicznym nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi (ZSChiE)
- technik transportu kolejowego oraz technik logistyk w Technikum Transportowym (ZSET)
- technik grafiki i poligrafii cyfrowej w technikum Ekonomicznym z Oddziałami Dwujęzycznymi
Wśród szkół branżowych w:
- Branżowej Szkole I stopnia nr 1 (CKZiU 1)
Rekrutacja uzupełniająca
W poniedziałek, 22 lipca do godziny 14.00 dyrektorzy szkół podali do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych oraz przekazali informację o liczbie ewentualnych wolnych miejsc. To dla osób, które znalazły się pod kreską i nie dostały się do wymarzonej szkoły, czas na znalezienie innej placówki, w której będą kontynuować naukę.Informacja o wolnych miejscach jest opublikowana pod adresem: www.kuratorium.gda.pl.
Rekrutacja uzupełniająca trwa od chwili udostępnienia informacji o wolnych miejscach, do środy 24 lipca 2024 r. do godziny 15.00. Odbywa się w wersji papierowej bezpośrednio w szkołach (już nie przez system jak w latach poprzednich). Polega na złożeniu uzupełnionego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.
Wolne miejsca w gdyńskich szkołach ponadpodstawowychRekrutacja uzupełniająca odbywa się w szkołach:
Wolne miejsca w liceach:
- I Akademickie Liceum Ogólnokształcące – łącznie 6 miejsc
- II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi – łącznie 4 miejsca
- V Liceum Ogólnokształcące – łącznie 7 miejsc
- VI Liceum Ogólnokształcące – 1 miejsce
- VII Liceum Ogólnokształcące – łącznie 14 miejsc
- IX Liceum Ogólnokształcące – łącznie 33 miejsca
- X Liceum Ogólnokształcące – łącznie 3 miejsca
- XIV Liceum Ogólnokształcące – łącznie 4 miejsca
Wolne miejsca w technikach:
- Technikum Budowy Okrętów (CKZiU1) – łącznie 19 miejsc
- Technikum Mechaniczne nr 1 (CKZiU1) – łącznie 13 miejsc
- Technikum nr 3 – łącznie 6 miejsc
- Technikum Budowlane (CKZiU2) – 1 miejsce
- Technikum Chłodnicze (ZSChiE) – 1 miejsce
- Technikum Elektroniczne nr 1 (ZSChiE) – łącznie 17 miejsc
- Technikum Gastronomiczne (ZSHG) – łącznie 4 miejsca
- Technikum Hotelarskie (ZSHG) – łącznie 16 miejsc
- Technikum Transportowe (ZSET) – łącznie 3 miejsca
- Technikum Ekonomiczne (ZSAE) – łącznie 18 miejsc
Wolne miejsca w szkołach branżowych:
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 (CKZiU1) – łącznie 10 miejsc
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 (CKZiU2) – łącznie 9 miejsc
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 (ZSHG) – łącznie 4 miejsca
Co gdy się nie powiedzie w rekrutacji uzupełniającej?
Procedura rekrutacji uzupełniającej zostanie jeszcze powtórzona w sierpniu. W piątek, 2 sierpnia 2024, zostaną podane do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Od 5 sierpnia 2024 r. do 8 sierpnia 2024 r. do godziny 15.00 uczniowie zakwalifikowali będą mieli czas na potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginałów świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.9 sierpnia 2024 r. do godziny 14.00 zostanie podane do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych oraz przekazanie do kuratorium oświaty przez dyrektorów szkół ponadpodstawowych informacji o liczbie wolnych miejsc, a do 12 sierpnia 2024 r. opublikowanie przez kuratorium oświaty informacji o wolnych miejscach w szkołach ponadpodstawowych.
Linki:
Zarządzenie nr 16/2024 Pomorskiego Kuratora Oświaty z dnia 29 stycznia 2024 r.: LINK