Odkładamy smartfony, włączamy relacje w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Odkładamy smartfony, włączamy relacje w Gdyni

19
lipiec
Odkładamy smartfony, włączamy relacje w Gdyni


Z oferty Letniej Szkoły Sportowych Możliwości korzysta coraz więcej dzieci i młodzieży // fot. Katarzyna Balcerzak

Blisko setka gdyńskich dzieci i młodzieży bierze w tym roku udział w zajęciach Letniej Szkoły Sportowych Możliwości. Poza szkoleniem żeglarskim, czekają na nich warsztaty psychoedukacyjne, godziny współpracy, uważności, budowania odporności psychicznej. Warunek jest jeden – muszą odłożyć smartfony i postawić na relacje. Gdyński program cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w naszym mieście.

Letnia Szkoła Sportowych Możliwości to program socjoterapeutyczny nastawiony na dzieci i młodzież, które borykają się z trudnościami. Jego wysoka skuteczność jest doceniana nie tylko w naszym mieście.

– Gdynia jest znana z innowacyjnych rozwiązań, jeżeli chodzi o programy adresowane do najmłodszych mieszkańców – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. – Nasze rozwiązania, w tym Letnią Szkołę Sportowych Możliwości doceniają organizacje międzynarodowe, m.in. UNICEF. Profilaktyka jest niezwykle ważna w przypadku programów edukacyjnych i zdrowotnych. Dlatego w Gdyni jest ona priorytetem.

Choć program powstał z myślą o dzieciach z doświadczeniem uchodźczym, jest na tyle uniwersalny, że świetnie się sprawdza w pracy z dziećmi zagrożonymi uzależnieniami, również behawioralnymi oraz tymi, które borykają się z dysregulacją emocji bądź problemami psychicznymi.

– Nie wystarczy dzieciom zabrać smarfony, trzeba im dać coś, co jest bardziej atrakcyjne – mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Biura ds. Jakości Życia UM Gdyni i koordyantor współpracy z UNICEF. – W Letniej Szkole Sportowych Możliwości stawiamy na relacje, na doświadczenie, na pokonywanie trudności, które mają ogromne znaczenie w budowaniu pewności siebie. To gdyński, autorski program, który prowadzimy już trzeci raz. Niezwykle cieszy nas to, że dzięki finansowaniu zewnętrznemu każdego roku możemy pomóc większej liczbie dzieci.

Projekt zadebiutował w ubiegłym roku, latem wzięła w nim udział blisko setka gdyńskich dzieci, głównie z doświadczeniem uchodźczym, ale także podopiecznych naszych rodzin zastępczych i placówek opiekuńczych. Młodzież kontynuowała zajęcia także jesienią. Zimą wystartowała Zimowa Szkoła Sportowych Możliwości, w sumie w setkach godzin zajęć wzięło do tej pory udział już ponad 200 dzieci i młodzieży.

Szereg warsztatów, w których biorą udział dzieci i młodzież opracowali specjaliści z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. Do tej pory dzieci i młodzież uczyły się współpracy w zespole, między innymi podczas zajęć w terenie, brały udział w naturoterapii w lesie, poznawały metody relaksacji, pisały Kodeks Higieny Cyfrowej a także brały udział w warsztatach terapeutycznych z foką Paro. Celem warsztatów jest również nauka dzieci innych sposobów regulowania emocji niż te, które sprzyjają rozwojowi uzależnień. Z kolei szkolenie żeglarskie zapewniają profesjonaliści z Gdyńskiej Akademii Żeglarstwa i Yacht Clubu Polska Gdynia. Młodzi adepci żeglarstwa spędzają na wodzie każdego dnia minimum 5 godzin.

– Od lat szkolimy młodych adeptów żeglarstwa, w tym roku działamy wspólnie z miastem Gdynia, w szkoleniu w ramach Letniej Szkoły Sportowych Możliwości – mówi Joanna Jankowska, instruktor. – Żeglarstwo jest najwspanialszym sportem, który uczy współpracy, samodyscypliny, pomocy innym, koleżeńskości. Jest to sport bardzo zdrowy, bardzo pozytywny, dzieciaki przebywają na powietrzu i uczą się co najważniejsze współdziałania w grupie, w zespole .

Zajęcia w ramach Letniej Szkoły Sportowych Możliwości odbywają się w lipcu i w sierpniu. Biorą w nich udział dzieci od 6 do 17 roku życia. Tylko podczas tegorocznych wakacji z zajęć już skorzystało prawie 50 dzieci. Do tej pory wszystkich adeptów Letniej Szkoły Sportowych Możliwości jest już blisko 250.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek