Wspólnie w trosce o zdrowie psychiczne najmłodszych - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wspólnie w trosce o zdrowie psychiczne najmłodszych

04
czerwiec
Wspólnie w trosce o zdrowie psychiczne najmłodszych

Kacper Wołoszyk z Młodzieżowej Rady Miasta, jeden z organizatorów Kongresu // fot. Katarzyna Balcerzak

Dużym zainteresowaniem cieszy się Kongres Świadomości Zdrowia Psychicznego, który odbywa się dziś w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Organizatorem jest Młodzieżowa Rada Miasta.

 

Młodzież z gdyńskich szkół średnich, ale także dorośli: nauczyciele, dyrektorzy, rodzice wzięli udział w Kongresie Świadomości Zdrowia Psychicznego zorganizowanym przez młodzież.

– Niezwykle ważne jest, aby wiedza na temat zdrowia psychicznego, zagrożeń z nim związanych, profilaktyki, była dostępna w każdej szkole, dla młodzieży, nauczycieli i rodziców – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. – Młodzieżowa Rada Miasta porusza ważny problem świadomości jakie są zagrożenia dla zdrowia psychicznego, o którym warto mówić nie tylko z okazji Kongresu, ale każdego dnia.

Dodajmy, że depresja jest już jedną z najczęściej występujących chorób na świecie i coraz częściej dotyka również młodzież.

– Dzisiejszy Kongres Świadomości Zdrowia Psychicznego jest ważnym wydarzeniem, ponieważ problem chorób psychicznych wśród młodego pokolenia jest bardzo powszechny, należy edukować siebie, należy edukować społeczeństwo jak można temu zapobiegać oraz jak podchodzić do osób, które z takimi problemami się zmagają – podkreśla Kacper Wołoszyk z Młodzieżowej Rady Miasta, jeden z organizatorów.

W Kongresie udział wzięli znani w Trójmieście naukowcy oraz psychologowie. Jak zawsze bardzo ciekawe wystąpienie przygotował dr Wojciech Glac, popularyzator nauki, który zajmuje się m.in. uzależnieniami. Wśród prelegentów był również dr Marcin Szulc, który mówił o konsekwencjach zażywania substancji uzależniających, a także Urszula Kropidłowska, psycholog.

Ważną częścią Kongresu były warsztaty praktyczne, podczas których była mowa o emocjach, uzależnieniach i stresie.

O problemach psychiatrii dziecięcej w Polsce mówi się od wielu lat. Jednym z zaniedbań był brak reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Od niedawna na Pomorzu, poza istniejącymi do tej pory całodobowymi oddziałami psychiatrycznymi (III poziom), powstały 34 ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom – oferują bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, udzielają pomocy bez skierowania), 7 centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (w ich ramach są 3 oddziały dzienne w szpitalach i poradnie zdrowia psychicznego – II poziom).

W naszm mieście już od prawie dwóch lat działa Gdyński Zespół Wsparcie dla Oświaty, którego specjaliści współpracują bezpośrednio z dyrektorami szkół i psychologiami szkolnymi, pomagając dzieciom z problemami w szybkim dotarciu do specjalistów, wspierając nauczycieli, rodziców, a także oferując całą gamę warsztatów z zakresu psychoedukacji.

Dzieci mówiące w języku ukraińskim, profesjonalną pomoc psychologiczną znajdą również w Spilno Gdynia, które poza konsultacjami indywidualnymi oferuje warsztaty i grupy wsparcia, również dla rodziców.

Konsekwentnie rozwijamy również w naszym mieście Gdyński Program Pomocy Dzieciom prowadzony wspólnie z UNICEF. To innowacyjny projekt mający na celu wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i nauczycieli. W jego ramach szybki dostęp do specjalistów ma już każde dziecko mieszkające w Gdyni. Najmłodszym oferujemy diagnozy przesiewowe w kierunku zaburzeń neurorozwojowych, działają grupy wsparcia dla dzieci i nastolatków, prowadzona jest również psychoterapia. Ważną częścią działań jest wsparcie dla młodzieży w kryzysie suicydalnym oraz ich rodziców.

Od kilku tygodni w Centrum Riviera można również spotkać streetworkerów, studentów psychologii, którzy  zachęcają do rozmowy, pomogą zidentyfikować problem i podpowiedzą gdzie szukać pomocy w przypadku zaburzeń psychicznych czy uzależnienia

 

W Gdyni osoby szukające wsparcia mogą zgłosić się do następujących miejsc:

  1. Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień ul. Chrzanowskiego 3/5, Gdynia;
  2. Poradnia Leczenia Uzależnień ul. Chrzanowskiego 3/5, Gdynia;
  3.  Ośrodek Profilaktyki, Diagnozy i Leczenia Problemów Dzieci i Młodzieży oraz ich Rodzin. Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny Dla Dzieci ul. Śmidowicza 49, Gdynia;
  4. Poradnia Psychologiczna dla Dzieci ul. Wioślarska 12, Gdynia;
  5. Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Traugutta 9, Gdynia;
  6. Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Esculap”, ul. Chwarznieńska 136/138, Gdynia;
  7. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Komandora podporucznika Jana Grudzińskiego 4, Gdynia;
  8. Centrum Medycy w Sercu Gdyni, ul. Bema 5/2, Gdynia;
  9. Spilno Gdynia, ul. Starowiejska 25, Gdynia;
  10. Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne:

– PPP 1 ul. L. Staffa 10, Gdynia Karwiny,

– PPP 2 ul. Chylońska 227, Gdynia Cisowa,

– PPP 3 ul. Płk Dąbka, Gdynia Oksywie.

Przydatne telefony:

19288 – Młodzieżowy telefon zaufania

800 70 2222 – Centrum wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym

116 111 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych

800 100 100 – Numer Zaufania dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
Skorzystanie z pomocy i zauważenie problemu może ocalić niejedno dziecko.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek