Inwestycje w sport dzieci i młodzieży
Tosia jest uczennicą Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 i trenuje piłkę siatkową w jednej z 49 gdyńskich klas sportowych. Istnieją one w prawie każdej szkole i każdego roku otwierane są nowe.
– Zapoznałem się ostatnio z ciekawymi badaniami, które pokazują, że sukcesy sportowe korelują z ocenami w szkole – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dlatego jestem przekonany, że warto inwestować w szkolny sport, który ma wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale również uczy wytrwałości i dyscypliny. To również inwestycja w lepszą jakość życia naszych dzieci.
Takie klasy w gdyńskich podstawówkach, to wspólna inicjatywa samorządu i klubów sportowych, które są zainteresowane szkoleniem talentów już od poziomu klas pierwszych. Szkolny sport wspiera w Gdyni ponad 20 klubów, które zachęcają do trenowania różnych, również tych mniej popularnych, dyscyplin. Klasy sportowe w gdyńskich szkołach mają zwiększoną liczbę godzin od dziesięciu nawet do osiemnastu tygodniowo. Zajęcia prowadzą nauczyciele zatrudnieni w szkołach, często z uprawnieniami trenerskimi, we współpracy z klubami sportowymi, takimi jak Asseco Arka Gdynia, Basket Arka Gdynia czy UKS Jantar Gdynia. W gdyńskich szkołach najbardziej popularna jest piłka nożna, ale wiele dzieci trenuje również żeglarstwo, karate, unihokej i rugby. Prawie wszystkie gdyńskie szkoły mają już nowe boiska z profesjonalnym zapleczem sportowym i oświetleniem.
Gdyński samorząd kontynuuje inwestowanie w kompleksową modernizację placówek edukacyjnych, szczególnie obiektów sportowych. Budują się nowe hale sportowe przy Szkole Podstawowej nr 20, Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych oraz remontuje hala przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3.
// fot. Filip Śmigielski
Niedawno zakończyły się prace przy Szkole Podstawowej nr 33 im. Obrońców Kępy Oksywskiej na Oksywiu, która przeszła termomodernizację, zbudowano przy niej nową halę sportową i zakończono budowę kompleksu sportowego. Na Babich Dołach przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 powstał kolejny kompleks sportowy, w skład którego wchodzą: wielofunkcyjne boisko, skocznia do skoku w dal o długości rozbiegu 30 m i szerokości 1,22 m, bieżnia okólna o długości okrążenia 160 m wraz ze specjalnym 60-metrowym odcinkiem sprinterskim o nawierzchni poliuretanowej, 60 siedzisk, a także rzutnia do pchnięcia kulą. Kompleks uzupełnia mała architektura i oświetlenie, dzięki któremu obiekt jest dostępny także po zapadnięciu zmroku. Co ważne przy okazji zajęto się zagospodarowaniem wody opadowej m.in. poprzez wykorzystanie ogrodów deszczowych z roślinnością hydrofitową. Bardzo zmienił się też Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 na Wzgórzu św. Maksymiliana. Wyjaśnijmy, że w tej placówce uczą się także dzieci z niepełnosprawnościami słuchowymi. W zespole zmodernizowano kompleks sportowy. Do tej pory plac przed szkołą był asfaltowy – teraz ok. 1933 m kwadratowych terenu zamieniło się w m.in. w boiska do koszykówki, siatkówki oraz piłki nożnej. Znalazło się także miejsce na plac apelowy i zeskok do skoku w dal. Teren zyskał nowe rozwiązania komunikacyjne, które uwzględniają potrzeby osób poruszających się na wózkach. A to nie koniec inwestycji.