Super edukacja w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Super edukacja w Gdyni

11
październik
Super edukacja w Gdyni

Ponad setka nauczycieli z nagrodami, docenieni pracownicy administracyjni i dobre wiadomości na temat gdyńskiej edukacji – tak w Gdyni świętowano Dzień Edukacji Narodowej, najważniejsze święto oświaty, zwane także Dniem Nauczyciela.

Uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi odbyła się 10 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Elżbieta Cupiał, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni wraz z zespołem „Granda”. Na scenie wystąpili również w nietypowych rolach muzycznych dyrektorzy gdyńskich placówek. Było wzruszająco i energetycznie. Tegoroczna gala wręczenia tych wyróżnień zostanie zapamiętana na długo. Koncert zakończyła owacja na stojąco zebranej publiczności.

– Dzisiaj z okazji Dnia Edukacji Narodowej tradycyjnie nagradzamy nauczycieli i pracowników administracyjnych za działania na rzecz oświaty. Dziękujemy im za trud nauczania młodego pokolenia ale również za wspólne tworzenie dobrego klimatu dla gdyńskiej edukacji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni to docenienie codziennej pracy naszych nauczycieli, dyrektorów, pracowników obsługi i administracji. To dzięki naszej zaangażowanej kadrze edukacyjnej uczniowie odnoszą olbrzymie sukcesy, a dzięki pracownikom obsługi i administracji szkół, placówki są świetnie zorganizowane.

 

 

 

Oprócz gdyńskich wyróżnień odczytano też listę nagrodzonych przez pomorskiego kuratora oświaty oraz ministra edukacji. Lista nagrodzonych osób poniżej.

– Taki dzień to też okazja, aby trochę podsumować to co się zadziało w tym roku. Mamy wolne miejsca w przedszkolach, na poziomie szkół średnich to podwójna rekrutacja rocznika, który wszedł do szkół średnich, co budziło dużo emocji, ostatecznie udało nam się otworzyć więcej oddziałów, aby zapewnić niezbędne miejsca. Udało nam się również osiągnąć wskaźnik zmianowości poniżej jednego, natomiast największym, historycznym wręcz sukcesem są wyniki maturalne – dodaje wiceprezydent Bartoszewicz.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Podczas briefingu prasowego poprzedzającego uroczystość, przekazano najważniejsze informacje dotyczące strategii gdyńskiej edukacji, w tym sieci szkół.

Dużo miejsc w szkołach i przedszkolach

Rozbudowana w ostatnich latach sieć gdyńskich przedszkoli w tegorocznej rekrutacji oferowała aż o 237 wolnych miejsc więcej niż chętnych. Na dostępne 1882 wolne miejsca do przedszkoli aplikowało 1645 najmłodszych gdynianek i gdynian.
Cieszymy się także udaną rekrutacją do szkół średnich. W ramach rekrutacji „podwójnego rocznika” ósmoklasistów planowano 2 688 miejsc w 84. oddziałach gdyńskich szkół ponadpodstawowych. Rekordowe zainteresowanie nauką w naszym mieście spowodowało, że Gdynia reagowała na bieżąco – dla potrzeb rekrutacji otworzono 92 oddziały dedykowane aż 3024 uczniom. Liczbę miejsc zwiększano również w istniejących oddziałach, w miarę możliwości lokalowych szkół ponadpodstawowych.

Mała zmianowość

Mimo tak dużej liczby miejsc dla „podwójnego rocznika” współczynnik zmianowości w przypadku szkół podstawowych w nowym roku szkolnym wyniósł 0,93. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych nie przekroczył 0,80. Zatem konsekwentne znoszenie realizacji zajęć lekcyjnych w systemie dwóch zmian na rzecz Zmiany 1.0 staje się dziś w Gdyni faktem.

Wspaniali maturzyści

Jesteśmy dumni z naszych maturzystów. Wyniki matur w nowej formule plasują Gdynię powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej: z matematyki i angielskiego nasi uczniowie mają najlepsze wyniki ze wszystkich 14 największych miast w kraju. Tu Gdynia wyprzedziła Kraków o 1 punkt procentowy. Jeżeli chodzi o średni wynik matury z matematyki, miasta mają odpowiednio 79 i 78 procent. Trzecie miejsce ex aequo zajmują Warszawa i Wrocław ze średnim wynikiem 76 procent. W przypadku j. angielskiego średni wynik Gdyni to 93 procent, drugie miejsce ze średnim wynikiem 92 procent mają Sopot i Warszawa, na trzecim jest Kraków z wynikiem 91 procent. Średnie wyniki z języka polskiego (66 procent) plasują Gdynię na piątym miejscu w kraju, najlepsze Katowice mają 72 procent, a kolejny jest Wrocław z wynikiem 71 procent.

Sieć placówek oświatowych

Dotychczasowa rekrutacja w tym roku pozwala spojrzeć w nowy i „świeży” sposób na sieć placówek oświatowych w Gdyni, na bieżąco identyfikować i odpowiednio reagować na potrzeby naszych uczniów. Rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 48 w Chwarznie-Wiczlinie o nowe skrzydła pozwoliły odstąpić od konceptu budowy nowej szkoły w tej części miasta, którą tworzyć miał zespół nauczycieli likwidowanej Szkoły Podstawowej nr 51. Choć obecnie blisko 65 proc. uczniów tej szkoły to osoby spoza rejonu, to decyzja samorządu sprzed dwóch lat o utworzeniu nowej klasy sportowej, zeszłoroczna i tegoroczna udana rekrutacja powodują, że placówka ta nadal będzie funkcjonowała w systemie gdyńskich podstawówek i nie będzie przedmiotem zaplanowanych wcześniej zmian sieci. Planowana do otworzenia w tej lokalizacji poradnia psychologiczno-pedagogiczna będzie tworzona w innej lokalizacji.
Przed nami nowe wyzwania, których kierunek jest jeden – konsekwentne realizowanie nowoczesnej i progresywnej polityki edukacyjnej, w której Uczeń jest pierwszy i najważniejszy.

Miejski Rzecznik Praw Ucznia

I na koniec dobra wiadomość dla dzieci młodzieży. Prezydent Miasta Gdyni podjął decyzję o utworzeniu stanowiska Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia, funkcję tę powierzył Małgorzacie Chudzińskiej z Wydziału Edukacji (na zdjęciu druga z lewej, fot. Kamil Złoch)

 

Nauczyciele którzy otrzymali nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni

 

Nauczyciele, którzy otrzymali nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty

 

Nauczyciele, którzy otrzymali nagrodę Ministra Edukacji i Nauki

 

Lista pracowników administracji i obsługi uhonorowanych nagrodą
Prezydenta Miasta Gdyni za sukcesy w pracy zawodowej

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek