Gdyńska edukacja świętuje Rok Antoniego Abrahama
Był Kaszubą z urodzenia i wyboru. Marzył o porcie w Gdyni, dyskutował z Żeromskim. Żył skromnie, kochał kraj. Czy może być inspiracją dla współczesnej młodzieży?
– Antonii Abraham to postać nierozerwalnie związana z Gdynią, niezwykle poruszająca, przepełniona lokalnym patriotyzmem i nadzieją – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – To bardzo ważne, aby młodzież znała swoje korzenie, miała w pamięci ludzi, którzy przyczynili się do powstania naszego wyjątkowego miasta. Pamiętając o historii, łatwiej jest rozwinąć skrzydła.
W obchody trwającego właśnie roku Abrahama, zaangażowanych jest wiele osób, dla których Król Kaszubów jest postacią niezwykle ważną, między innymi Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kaszubskie Forum Kultury z Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu. Przedstawiciele wszystkich z nich wzięli udział w odbywającym się niedawno sympozjum.
– Nie mogło też zabraknąć naszej instytucji, czyli Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Tym bardziej, że od dwóch lat mamy metodyków, którzy są znawcami języka kaszubskiego – podkreśla Wojciech Jankowski, dyrektor GODN. – Te wszystkie instytucje dziś się tu spotykają i mówią o Antonim Abrahamie, o postaci, którą chcemy przybliżyć młodym mieszkańcom naszego miasta i województwa pomorskiego.
Król Kaszubów jest w gdyńskich szkołach stale obecny, nie tylko podczas lekcji języka kaszubskiego, którym mówił, ale również jako inspirator wielu działań młodych ludzi.
– Antoni Abraham, król Kaszubów jest bardzo barwną postacią i myślę, że jest też to dobry bohater dla naszej młodzieży, naszych dzieci – dodaje Elżbieta Pryczkowska, doradca metodyczny GODN. – Jeżeli chodzi o naukę języka kaszubskiego, to staramy się naszych bohaterów wykorzystywać właśnie po to, aby pokazać im różne bardzo pozytywne cechy. Więc bardzo się cieszę, że w tym roku dowiadujemy się właśnie bardzo dużo o tej postaci. Po to ta konferencja dzisiaj, żeby nauczyciele poznali pewne narzędzia, nowe metody, które pozwolą im o tej postaci mówić.
Uczniowie obecni na konferencji, dzięki bardzo barwnym wystąpieniom, byli bliżej postaci pana z sumiastym wąsem, którą znają głównie z pomnika i kart historii.
– Przyglądając się życiorysowi Antoniego Abrahama też można zauważyć, że to postać niezwykle silnie związana z Gdynią – dodaje Andrzej Busler, prezes Kaszubskiego Forum Kultury. – Ostatnie trzy lata swojego życia spędził właśnie w naszym mieście, zanim Gdynia uzyskała jeszcze prawa miejskie. Dzisiejsza konferencja to przede wszystkim w pewnym sensie zachęta dla młodych, dla nauczycieli, dla uczniów, aby śladami Abrahama podążać, nie tylko poprzez wiedzę książkową. Ona jest oczywiście ważna, ale po przeczytaniu książkę można odłożyć i udać się właśnie w te miejsca. Ja dzisiaj mówiłem z perspektywy gdyńskiej i zachęciłem młodzież oraz nauczycieli do tej wycieczki.
Jednym z pomysłów na przybliżenie młodym gdynianom i gdyniankom postaci Króla Kaszubów jest gra miejska dla młodzieży. Jej szczegóły już wkrótce.
fot. Gdyńska młodzież świętuje rok Antoniego Abrahama // fot. Filip Śmigielski