3. Kongres Edukacji Prawnej w Gdańsku - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

3. Kongres Edukacji Prawnej w Gdańsku

14
listopad
3. Kongres Edukacji Prawnej w Gdańsku

Wczoraj, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, odbył się 3. Kongres Edukacji Prawnej łączący środowisko ekspertów prawa i świat edukacji. W gronie uczestniczek i uczestników znalazło się liczne grono dyrektorów i dyrektorek oraz nauczycielek z Gdyni. W jednym z paneli dobrymi praktykami dzieliła się Anna Ćwiklińska-Rutka, koordynatorka projektów prawnych z gdyńskiej „Dwójki” , a Marcel Podgórny, uczeń tej szkoły, był panelistą w dyskusji o walce z hejtem w szkole.

 

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja TENEO wraz z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UG. To pierwsze ogólnopolskie forum wymiany poglądów między środowiskiem prawniczym i pedagogicznym, którego celem jest wypracowanie najlepszych rozwiązań w obszarze wprowadzenia elementów prawa do systemu edukacji.

To niezwykle potrzebny Kongres na „edukacyjnej” mapie Pomorza. Jestem przekonana, że i w tym roku było okazją do wielu owocnych rozmów i poszukiwania najlepszych rozwiązań w obszarze edukacji prawnej – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni – Rzeczywiście wśród wielu obszarów kształcenia uczennic i uczniów w szkole niezmiernie ważna jest również praktyczna edukacja prawna na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim, która nie pozwoli im być biernymi obserwatorami dzisiejszego świata.

 

W Kongresie wzięli udział znamienici Goście, a wśród nich Anna Maria Wesołowska, sędzia w stanie spoczynku, czy Marcin Kruszewski, twórca największego profilu prawniczego w Polsce, na którym codziennie opowiada o prawach ucznia.

 

Kongres był wielkim sukcesem, pokazuje jak ważne jest dyskutowanie o edukacji prawnej w obliczu powstania nowego przedmiotu czyli edukacji obywatelskiej. Jak potrzeba nauczycielom wsparcia ze strony fachowców, jak potrzebne są rozwiązania systemowe – podkreśla Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka oraz koordynatorka projektów prawniczych i międzynarodowych w gdyńskiej „Dwójce” – Prawo obejmuje tak ważne dzisiaj tematy jak cyberbezpieczeństwo, hejt w sieci, a także po prostu reguluje stosunki międzyludzkie również pomiędzy nauczycielem a uczniem, rodzicem czy organem zarządzającym. Wszystko to pokazuje jak dużo jest do zrobienia, żeby każdy miał świadomość swoich praw, ale i obowiązków, rozumiał porządek prawny, dokonywał mądrych wyborów, rozumiał na czym polega trójpodział władzy czy porządek prawny. Jak i po co działają instytucje państwowe takie jak trybunał konstytucyjny i co z tego wynika dla obywateli.

 

 

Na zdjęciu znajdują się uczetsnicy Kongresu Edukacji Prawnej, którzy siedzą na sali plenarnej.


Na zdjęciu: 
Uczestnicy 3. Kongresu Edukacji Prawnej w Gdańsku, a wśród nich uczennice i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. // fot. zbiory II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek