Ostatni egzamin ósmoklasistów za nami - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Ostatni egzamin ósmoklasistów za nami

25
maj
Ostatni egzamin ósmoklasistów za nami

Egzaminem z języka obcego kończymy tegoroczny maraton egzaminacyjny. Na wyniki przyjdzie jeszcze poczekać, ale już trwa rekrutacja do szkół średnich. Za kilka dni rozpoczynają się testy kompetencji i sprawnościowe do klasy językowych i sportowych.

Zdecydowana większość młodych gdynianek i gdynian na dzisiejszy egzamin z języka obcego wybrała język angielski. Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy, ocenili go jako prosty.

– Musieliśmy napisać e-mail do kolegi, czyli coś, co prawie każdy robi prawie każdego dnia. Ja mam przyjaciół w różnych krajach i kuzynów w Norwegii, którzy nie mówią po polsku więc z tym zadaniem nie miałam problemu – mówi Iga, tegoroczna ósmoklasistka.

Jej koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 26 podzielają jej zdanie.

– Angielski to język, który słyszymy nie tylko w szkole, ale w filmach, wśród znajomych. Na tym egzaminie nie było więc nic specjalnie trudnego – przyznają.

Ogólnie tegoroczne egzaminy są oceniane jako dość proste – wielu uczniów jest bardzo zadowolonych z języka polskiego, nieco więcej problemów sprawiła matematyka, radość sprawił mało skomplikowany test z języka angielskiego.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy kończą klasę podstawową, choć nie można go nie zdać, jego wynik decyduje o przyjęciu do szkoły średniej. Co z tymi uczniami, którzy z różnych powodów nie mogli do niego przystąpić? Na nich czekają terminy dodatkowe.

W tym roku zaplanowano je na czerwiec:

Tymczasem od połowy maja trwa już rekrutacja do szkół średnich. W Gdyni odbywa się ona za pomocą systemu elektronicznego, w tym roku uczniowie nie mają ograniczeń jeżeli chodzi o wybór szkół.

Jakie błędów lepiej uniknąć?

W ubiegłym roku część z kandydatów wybrała tylko jedną szkołę. To spowodowało, że część kandydatów nie dostała się nigdzie.

fot. Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 26 tuż po egzaminie z języka angielskiego // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek