e-Pokój Nauczycielski

Drodzy Nauczyciele,

Z uwagi na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa od 12 marca w szkołach całego kraju nie ma lekcji. Jednak pomimo braku zajęć dydaktycznych w budynkach szkolnych, gorąco Państwa zachęcam i rekomenduję dalsze wspieranie uczniów w nauce, w szczególności inspirowanie do samodzielnej pracy w domu. To nasza wspólna odpowiedzialność, by zmiana formy nauczania była dla najmłodszych gdynian szansą na skuteczną kontynuację nauki i dalsze odkrywanie świata. Dotyczy to zarówno tych, którzy przygotowują się do egzaminów ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego, jak i uczniów pozostałych roczników.

Gdyńska edukacja od wielu lat stanowi jedną z najważniejszych gdyńskich inwestycji, a sukcesy młodych gdynian doceniane są w kraju i za granicą. To z pewnością efekt ciężkiej pracy uczniów, ale także wielka zasługa nauczycieli gdyńskich szkół, ich zaangażowania oraz otwartości na indywidualne potrzeby najmłodszych gdynian. To również Państwo od wielu lat wdrażacie w naszym mieście innowacyjne rozwiązania, wypracowujecie autorskie metody pracy z uczniem, które są później wprowadzane przez innych pedagogów w Polsce.

Z informacji pozyskanych od dyrektorów szkół doskonale wiem, że na poziomie każdej placówki opracowywane i wdrażane są już nowe formy pracy z uczniem polegające przede wszystkim na prowadzeniu nauki poprzez platformy edukacyjne czy kontakt zdalny. W niektórych przypadkach wybieracie Państwo pocztę elektroniczną, e-dziennik, w innych wręcz planowane są zajęcia online z wykorzystaniem odpowiednich programów.

Poniżej przedstawione zostały wybrane pomysły, które mogą być przez Państwa wybrane lub wykorzystane w realizacji nauki. To doskonały przykład ciekawych inicjatyw, godnych zauważenia i promowania. Jednocześnie gorąco zachęcam Państwa do uzupełniania tej bazy wiedzy i dobrych praktyk o inne, znane Państwu przykłady. Jeśli chcecie się Państwo nimi podzielić, czy też udostępnić materiały już przygotowane zapraszam do kontaktu na egio@gdynia.pl 

Z poważaniem
Bartosz Bartoszewicz
Wiceprezydent ds. jakości życia

 

AKTUALNOŚCI

23.03.2020

Zgodnie z zapisami rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej, od 25 marca 2020 r. nauka będzie obowiązkowo odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Więcej informacji [klik]


18.03.2020

Polecamy narzędzie!

Screencasting to działania polegające na nagrywaniu wszystkiego co dzieje się na ekranie komputera wraz z komentarzem. Istnieje wiele narzędzi do screencastingu. Najczęściej używanym jest Screencastify – bezpłatne rozszerzenie do przeglądarki Chrome, które po zainstalowaniu, pozwala szybko nagrać instruktażowy filmik dla wybranej grupy uczniów. Oto krótka instrukcja stworzenia screencastu: https://youtu.be/uuJ2lF9RkgE.
Rozszerzenie to działa tylko w przeglądarce Chrome. Screencasty to nie tylko sposób na zdalne nauczanie, to również program, w którym użytkownik może przygotować materiał, stosując metodę odwróconej klasy. Po zakończeniu nagrywania można skopiować link do filmu i pobrać na swój komputer. Można także udostępnić plik na YouTube, w Google Classroom, uzyskać kod HTML do osadzenia na stronie, wysłać mailem lub wygenerować kod QR. Filmik można również wyeksportować do formatu MP4 i zapisać na komputerze.
Screencast, w którym przedstawiono krok po kroku, jak tworzyć filmy instruktażowe: [klik] oraz dostęp do materiałów: [klik].


13.03.2020

#zostanwdomu

MATERIAŁY DO WYKORZYSTANIA

Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne nr 2 i 3 w Gdyni

Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki

Lista wydawców bezpłatnie udostępniających materiały na czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach:

Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni

III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni

Materiał o lekcjach on-line przygotowany przez p. Sylwię Tarałę we współpracy z innymi nauczycielami III LO

Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:

Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:

Platforma NUADU

„Małe skrzydła, wysokie loty – program kompleksowego wsparcia szkół podstawowych w Gdyni”
„Rozwiń skrzydła – program kompleksowego wsparcia gimnazjów w Gdyni”

Na czas zawieszenia zajęć w szkołach, NUADU udostępniła wszystkie zasoby zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów.

Nauczyciel – zadawanie aktywności
https://tutorials.nuadu.com/PL/nauczyciel-zadawanie-aktywnosci/tutorial.html
https://tutorials.nuadu.com/PL/nauczyciel-sprawdzanie-wynikow/tutorial.html
https://tutorials.nuadu.com/PL/nauczyciel-odznaki-grupy/tutorial.html

Funkcjonalności Nauczyciela

Uczeń – rozwiązywanie aktywności
https://tutorials.nuadu.com/PL/uczen-rozwiazywanie-aktywnosci/tutorial.html

Uczeń – praca własna
https://tutorials.nuadu.com/PL/uczen-praca-wlasna/tutorial.html

Funkcjonalności Ucznia 1

Funkcjonalności Ucznia 2

POLECANE PLATFORMY