Na zdjęciu widać farmę wiatraków zbudowaną na morzu., w tle zachodzącego słońca.

, ,

Targi OFFSHORE 2024 już za nami – było owocnie

Na początku marca Centrum Wystawiennicze Amberexpo “pękało w szwach” – wszystko za sprawą II Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind. To największe w Polsce wydarzenie targowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej (MEW), które miało miejsce 5 i 6 marca br. Targi już po raz drugi organizowali przedstawiciele Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku wraz z Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

 

Impreza adresowana była do młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży gospodarki oraz do innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Wzięli w niej udział m.in. uczniowie gdyńskich szkół zawodowych. Chodzi o to, by zachęcić młodych ludzi do związania swojej zawodowej przyszłości z branżą offshore. Zgodnie z „Offshore Report” z  2020 r., przygotowanym przez Invest in Pomerania, pierwsze farmy wiatrowe zaczną funkcjonować w 2025 roku, ale pomorskie firmy już dziś specjalizują się w tym obszarze i realizują zlecenia zewnętrzne.

Obejmują one w szczególności produkcję turbin wiatrowych, projektowanie, produkcję i wynajem specjalistycznych statków, produkcję infrastruktury fundamentowej i przyłączeniowej wraz z instalacjami, usługi serwisowe, instalacyjne i konserwacje. To także specjalistyczne tworzenie i zarządzanie projektami oraz kluczowe dla kraju inwestycje w Porcie Gdynia i Porcie Gdańsk – czytamy  raporcie.

Jaki jest potencjał Pomorza w rozwoju branży offshore? Invest in Pomerania podaje, że  według McKinsey & Company w morskiej energetyce Polski związanej z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej będzie zatrudnionych aż 77 tys. osób. Ponadto, w sektorze offshore działa także Remontowa Holding (czołowy europejski producent statków offshore), stocznia CRIST w Gdyni (produkcja specjalistycznych jednostek – statków typu ciężkiego podnośnika, używanych do instalowania i obsługi morskich farm wiatrowych) i Mostostal (dostawca instalacji do podwodnego wydobycia ropy i gazu oraz części platform wiertniczych dla czołowych wykonawców z branży petrochemicznej i przetwórstwa naftowego).

 

Na zdjęciu znajduje się informacja o organizowanych Targach Offshore Wind w Gdańsku. Na niebieskim tle jest biały kwadrat, w którym umieszczono napis Partnera, którym jest Miasto Gdynia.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Gdyńscy zawodowcy – program podnoszenia jakości i dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Program współfinansowany w ramach Programu Edukacja w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.