Ruszyły konsultacje z doradcą zawodowym

Jesteś uczniem klasy VII lub VIII i zastanawiasz się „co dalej” po szkole podstawowej? Od marca ruszyły zapisy na bezpłatne konsultacje indywidualne z doradcami zawodowymi, którzy wesprą w podejmowaniu mądrych wyborów edukacyjnych i zawodowych. Sprawdź, co możesz robić w przyszłości – wystarczy wypełnić formularz, a doradca skontaktuje się, by umówić dogodny termin spotkania i miejsce. A wszystko za sprawą projektu „Na fali dobrych wyborów zawodowo-edukacyjnych”, która powraca do Gdyni z trzecią edycją.

 

– Od lat wdrażamy dobrą strategię rozwoju edukacji i przybliżamy młodym gdynianom lokalny rynek pracy. Stale poszerzamy również ofertę doradztwa zawodowego, by skutecznie wesprzeć ich na życiowym starcie. Cieszę się, że ten projekt znów działa  i wciąż spotyka się z niegasnącym zainteresowaniem uczniów. Nie mam wątpliwości, że rynek pracy niesie ze sobą nowe wyzwania, na które warto już teraz, na etapie ostatnich klas szkół podstawowych, dobrze się przygotować – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, które proponujemy, pomogą zdefiniować cele, oczekiwania i potrzeby naszych uczniów, zaprojektować dalszą ścieżkę edukacyjno-zawodową, a nawet uchronić przed podjęciem nieprzemyślanych decyzji. Drodzy uczniowie, zapraszam, skorzystajcie z tego wsparcia – czerpcie wiedzę o sobie „pełnymi garściami” i stawajcie się zawodowcami w swojej dziedzinie.

 

Co można uzyskać?

 

Projekt „Na fali dobrych wyborów zawodowo-edukacyjnych” ruszył z początkiem marca br.  i jest przedsięwzięciem finansowanym ze środków Urzędu Miasta w ramach zadań publicznych. Konsultacje z doradcami zawodowymi prowadzi Fundacja Studentów i Absolwentów Uczelni Wyższych – Pomeranian Student’s Coalition, a nad realizacją całości projektu czuwa Wydział Edukacji.

 

Program doradztwa dla ucznia obejmuje spotkanie indywidualne z doradcą zawodowym, który m.in. dokona badania predyspozycji zawodowych, pomoże zdiagnozować jego zainteresowania, mocne strony oraz potencjał edukacyjno-zawodowy, przekaże informacje o ofercie kształcenia w szkołach programowo wyższych. Wesprze ucznia w projektowaniu własnych rozwiązań edukacyjnych i zawodowych.

 

– Świat nieustannie przyspiesza i wymaga od nas wszystkich posługiwania się kompetencjami przyszłości. Proces ten dotyka także uczniów, którym coraz ciężej jest odnajdywać się w nowych realiach – podkreśla Patrycja Rajek z Fundacji Studentów i Absolwentów Uczelni Wyższych – Nasz projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów poprzez możliwość indywidualnego spotkania z doradcą zawodowym, które pozwoli uczniom nie tylko na określenie ich predyspozycji zawodowych czy edukacyjnych, ale także pomoże w wyborze szkoły oraz powiązaniu zainteresowań uczniów z konkretnymi dziedzinami edukacji (także tej wyższej) i pracy.

 

Jak można skorzystać z doradztwa?

 

Aby wziąć udział w konsultacjach wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny TU i poczekać na wiadomość od doradcy zawodowego. Termin i miejsce każdego spotkania są ustalane indywidualnie między uczniem i doradcą, aby zapewnić dogodne dla wszystkich warunki spotkania. Na konsultacje można zapisywać się do 30 maja 2023 r. lub wyczerpania limitu miejsc.

 

Doradcy zawodowi są doświadczonymi praktykami, którzy od wielu lat pomagają uczniom na wszystkich etapach edukacji dokonywać wyborów dotyczących nie tylko kolejnej szkoły, ale też planowanej ścieżki zawodowej. Doskonale znają lokalne środowiska, dzięki czemu potrafią przeprowadzić doradztwo konkretnie w odniesieniu do gdyńskich – czy też szerzej trójmiejskich – szkół, uczelni i zakładów pracy.

 

Zdjęcie przedstawia plakat promujący program doradztwa zawodowego. W tle znajduje się niebieska morska fala.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Gdyńscy zawodowcy – program podnoszenia jakości i dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Program współfinansowany w ramach Programu Edukacja w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.