Wybór szkoły ponadpodstawowej, przyszłego zawodu i możliwości zdobycia potrzebnego doświadczenia – to wszystko buduje „start” do wymarzonej profesji każdemu człowiekowi. Ważne, by już na etapie ostatnich klas szkoły podstawowej w pełni świadomie decydować o wyborze dalszej drogi kształcenia, w zgodzie ze swoimi talentami i zdolnościami. Wyjaśniamy, dlaczego to takie ważne.
Niełatwo dziś zaprojektować swój sukces
Dawniej planowanie kariery było jak jazda pociągiem po wyznaczonym torze. Niemal każdy wiedział na jakiej stacji należy wysiąść, aby zrealizować wybrane cele (…). Dziś konstruowanie kariery przypomina podróżowanie samochodem terenowym po trasie, którą musimy sami wyznaczyć, w często zmieniających się warunkach, jednocześnie realizując nasze kariery i nierzadko na bieżąco korygując wyznaczony szlak”[1]– to prawda, z którą dziś po prostu nie można się nie zgodzić. Rynek pracy stale zmienia się, jest mało przewidywalny, a jego wymagania wciąż ewoluują i rosną. Z kolei środowiska pracodawców również naciskają na budowanie u przyszłych pracowników nie tylko wiedzy czy umiejętności, ale również rozwijanie cech, dzięki którym będą mogli zostać dobrymi pracownikami, kolegami w pracy, kierownikami i szefami. Nikt nie rodzi się z kompletem takich umiejętności – dlatego mając już „naście” lat warto je odkrywać, precyzyjnie określać, zawczasu nabyć i rozwijać.
Dobrze zdiagnozowane predyspozycje zawodowe, które „idą w parze” z talentami i zainteresowaniami gwarantują uczniowi ogromną satysfakcję z życia zawodowego i sprawią, że przyszła praca nie będzie rodzić frustracji ani wypalenia zawodowego. Warto zatem poznać głębiej samego siebie i już dziś zacząć kreatywnie kreować swoją przyszłość zawodową. Im bardziej kierunek dalszego kształcenia i zawód będą dopasowane do predyspozycji młodego człowieka, tym więcej będzie czuł się spełniony.
Zrób dwa kroki, czyli jak odkryć siebie
Predyspozycje zawodowe można określić wykonując na stronie Gdyńskiego Poradnika Zawodowego diagnozę – prosty test, po którym uczeń otrzymuje raport końcowy. Test znajduje się na naszej stronie internetowej, w zakładce „Sprawdź …”. Dzięki niemu można poznać samego siebie i tym samym zawęzić pole poszukiwań wymarzonego zawodu. Wykonanie takiego testu to krok pierwszy. Jeśli jego wyniki okażą się niejasne do samodzielnej weryfikacji – pójdźmy krok dalej – warto skorzystać z konsultacji z doradcami zawodowymi, którzy pracują na co dzień w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni. Dane kontaktowe do nich oraz terminy wizyt znajdują się TU.
Przypis:
[1] J. Minta, Od aktora do autora. Wspieranie młodzieży w konstruowaniu własnej kariery, KOWEZiU, Warszawa 2012, s. 10.