Uczniowie Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych redefiniują komunikację miejską w Gdyni – stworzyli nowoczesną aplikację autobusową Moveit, która ułatwi zaplanowanie podróży autobusami i pomaga monitorować na bieżąco spóźnienia. Aplikacja jest gotowa do pobrania na Appstore na urządzenia z systemem iOS (od iPhone 6), ale na tym nie koniec. Jej autorzy już pracują nad wersją aplikacji na Android i niebawem także na innych urządzeniach możliwe będzie jej użytkowanie.
– Gdyńskie szkoły zawodowe kładą nacisk na budowane nie tylko wiedzy i praktycznych umiejętności, ale również rozwijanie cech, dzięki którym „dziś” uczniowie”, a „jutro” pracownicy firm będą profesjonalistami w swoim zawodzie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Gratuluję uczniom „Chłodniczaka” tak ogromnego sukcesu. Kolejny raz udowadniają, że największym potencjałem i wartością naszego miasta są jego mieszkańcy – kreatywni, o niezwykle wysokim poziomie przedsiębiorczości. Panowie, kibicuję Wam i życzę wszystkiego dobrego, a Pani Dyrektor gratuluję znakomitych uczniów.
Moveit to aplikacja, która umożliwia śledzenie opóźnień komunikacji miejskiej w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Rumii, Redzie, Wejherowie, Żukowie, Kosakowie, Szemudzie, Koleczkowie i innych miejscowościach obsługiwanych przez ZKM Gdynia. Co ważne, trwają również rozmowy dotyczące rozszerzenia działania aplikacji na inne miasta Polski. Aplikacja jest gotowa do pobrania na Appstore na urządzenia z systemem iOS (od iPhone 6). Jej autorzy już pracują nad wersją aplikacji na Android i niebawem także na innych urządzeniach możliwe będzie jej użytkowanie.
Krótka historia Moveit
Aplikację od „A” do „Z” zaprojektował zespół uczniów z klasy programistycznej – Mateusz Baranowski, Filip Młodzik i Alan Klas oraz ich bliski kolega z Warszawy, Eryk Janiczek. Nazywają siebie głównym ogniwem aplikacji, a swój sukces zawdzięczają bardzo dobrze podzielonym między sobą zadaniom, samodyscyplinie i ciężkiej pracy. Mateusz we współpracy z Filipem wymyślił całą aplikację, mechanizm jej działania, wygląd i organizację. Filip sprawdzał też, czy wszystko poprawnie działa i doskonale zaprogramował ją w wielu językach. Z kolei Alan dba o to, by aplikacja była dużo szybsza, a Eryk odpowiedzialny jest za to, by działała bezbłędnie na wielu urządzeniach mobilnych.
Uczniom przyświecała jeszcze inna, społecznie ważna idea związana z tworzeniem tej MOVEIT. Uważają, że aktualny stan dostępnych na rynku aplikacji o podobnym przeznaczeniu jest mocno skomercjalizowany i przesiąknięty reklamami. Natomiast MOVEIT ma charakter crowdfundingowy, czyli zakłada w przyszłości małe donacje od osób prywatnych – jeśli aplikacja będzie się podobać i użytkownicy będą zadowoleni z jej funkcjonowania. Dodatkowo MOVEIT, w przeciwieństwie do konkurencji, nie zbiera danych o jej użytkownikach i nie śledzi ich.
Jak to działa?
– Jeśli np. dany autobus ma spóźnienie większe niż zwykle, wtedy użytkownik jasno widzi że ten autobus się spóźnia poprzez czyste prezentowanie danych. Zależy nam, by użytkownik miał jak najlepszy i jak najszybszy dostęp do tych danych – kontynuuje Filip – Średnie pobieranie danych zajmuje teraz około od ośmiu milisekund do dwóch sekund. Zatem, te dwie sekundy to maksymalny czas pobierania opóźnień ze wszystkich przystanków w mieście.
Początkowo uczniowie opracowali własny algorytm spóźnień i nazwali go BOBERT. Jednak po czasie, jak opowiadają, zrezygnowali z BOBERTA ze względu na potencjalne duże koszty serwerowe i zastąpili go o wiele lepszym wyglądem aplikacji, dzięki którym użytkownik sam jest w stanie „szybko opanować sytuację”. Uczniowie korzystają m.in. z danych dynamicznych na temat ruchu drogowego znajdujących się na portalu otwartedane.gdynia.pl oraz gdańskich otwartych danych.
Osobiście jestem niezmiernie dumna, że uczniowie naszej szkoły, którą mam przyjemność prowadzić podjęli się stworzenia aplikacji, która jest użyteczna i społecznie potrzebna – mówi Dorota Kotwicka, dyrektor ZSCHiE – Na uwagę zasługuje fakt, że twórcom przyświecała idea szerokiej dostępności dla wszystkich użytkowników oraz zauważając w obecnych czasach niebezpieczeństwo zbierania danych poufnych i śledzenia użytkownika korzystającego z różnych funkcjonalnych postanowili stworzyć aplikację inną od istniejących.