Na zdjęciu znajduje się napis "Praca" w j. angielskim, czyli ""JOB". Napis jest w kolorze niebieskim. Obok grafiki znajduje się biały ludzik z niebieską teczką.

,

Pomorze znów wśród najbardziej atrakcyjnych regionów dla biznesu w Europie

Invest in Pomerania podaje, że województwo pomorskie ponownie znalazło swoje zaszczytne miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych dla biznesu regionów w Europie, wyprzedzając m.in. West Yorkshire i prowincję Marsylii. Ranking został przygotowany przez Financial Times (fDi European Cities and Regions of the Future 2024). Specjaliści fDi Intelligence już po raz 10. opracowali ranking europejskich miast i regionów przyszłości.

W tegorocznej edycji fDi European Cities and Regions of the Future 2024 analizie poddano niemal 90 regionów, odznaczających się szczególnym doświadczeniem w kreowaniu klimatu inwestycyjnego. Pomorze utrzymało wysokie 5. miejsce za skuteczną strategię pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w kategorii regionów średniej wielkości. Ponadto region doceniono 7. lokatą w klasyfikacji dotyczącej kreowania przyjaznych warunków do rozwoju biznesu” – czytamy na stronie Invest in Pomerania.

 

Raport wskazuje, że województwo pomorskie nieprzerwanie jest atrakcyjnym miejscem zarówno do prowadzenia biznesu, jak i do życia. Za utrzymywaną od lat wysoką pozycją w rankingu miast i regionów przyszłości stoją konkretne dane. Wartość BIZ na Pomorzu osiągnęła już 7 mld USD, a liczba pracowników usług dla biznesu przekroczyła 40 tys. Dzięki stale rosnącej konkurencyjności stopa bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wynosiła zaledwie 2,5%. W porównaniu z rokiem 2022 to spadek o całe 2 punkty procentowe! Dla porównania, w popularnej turystycznie Andaluzji wskaźnik ten sięga 19%.

Nowe inwestycje – szczególnie rozpoznawalne marki takie jak Intel, Northvolt, Nike, Amazon czy Boeing – wciąż przyciągają i zachęcają do przeprowadzki z innych części kraju a także z zagranicy osoby poszukujące zatrudnienia. Globalne firmy zatrzymują w regionie absolwentów wyższych uczelni i napędzają PKB województwa (21,3% przyrostu w stosunku do roku poprzedniego, drugi wynik w kraju). To z kolei inicjuje rozwój obszarów metropolitarnych, sieci komunikacyjnych i telekomunikacyjnych. I choć średnie koszty nieruchomości mieszkalnych w ostatnich latach wzrosły, to w ślad za nimi podążyło średnie wynagrodzenie (8032,96 zł brutto).

Region bardzo aktywnie zaangażowany jest m.in. w promocję branży półprzewodników. To najszybciej rozwijający się sektor przemysłowy na świecie, do 2030 roku osiągnie wartość 1 billiona $. Pandemiczny kryzys w branży chipów, który spowodował wielomiesięczne opóźnienia w transporcie podzespołów elektronicznych, wymusił proces częściowego przenoszenia łańcucha dostaw do Europy. Aby umocnić popartą rankingami międzynarodową pozycję, Pomorze już dziś włącza się do walki o inwestorów powiązanych z półprzewodnikami.

Pierwszym poważnym krokiem było przygotowanie parku przemysłowego w Rusocinie, kolejnym – przystąpienie Invest in Pomerania i PSSE do SEMI – międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego producentów półprzewodników. Konsekwencją tych działań już wkrótce stać się może ogłoszenie kolejnej polskiej fabryki chipów właśnie na Pomorzu. Prognozy rynkowe pokazują, że jest to tylko kwestią czasu. To jedna z ważnych szans dla regionu na nowe perspektywy rozwoju.

Więcej informacji znajdziecie w artykule “Wysokie miejsce Pomorza na inwestycyjnej mapie Europy” na portalu Inicjatywy Invest in Pomerania.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Gdyńscy zawodowcy – program podnoszenia jakości i dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Program współfinansowany w ramach Programu Edukacja w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.